Arsenal frygter, at Bukayo Saka kan være ude i to måneder.

Arsenal frygter, at Bukayo Saka kan blive væk i mindst seks uger på grund af den lårmuskelskade (quadriceps), han pådrog sig i Champions League-kampen mod Bayern München.

Den 25-årige skal have en MR-scanning fredag eftermiddag for at vurdere skaden nærmere. Han blev skiftet ud i onsdagens 2-2-kamp på Allianz Arena.

Væske omkring den ramte muskel har gjort det svært at stille en præcis diagnose. Klubbens læger vurderer dog efter de første undersøgelser, at Saka vil være ude i mindst seks uger, og fraværet kan blive endnu længere.

Hvis de tidlige bekymringer bliver bekræftet, går han glip af en række vigtige kampe for Gunners og af Englands kommende Nations League-kampe mod Kroatien og Spanien.

„Vi har brug for et par flere scanninger og vurderinger fra specialisterne,“ sagde Arsenals cheftræner Mikel Arteta.

„Når en spiller må forlade banen, og han har svært ved at gå uden smerter og er begrænset i sine bevægelser, er det ikke et godt tegn. Lad os være lidt tålmodige, så vi kan give en endelig vurdering.

Han skal have endnu en MR, fordi der var en del væske i området, så det var svært at forstå skadens omfang. Vi ved mere i morgen.“

Saka går også glip af lørdagens hjemmekamp i Premier League mod Everton. Her vil Arsenal, der ligger på andenpladsen, forsøge at indhente de tre point, der skiller dem fra topholdet Manchester City.

Sakas skadeshistorik

Den Arsenal-uddannede angriber har haft problemer med sin fysik i den seneste tid. Hans spilletid blev styret til sidst i sidste sæson og også ved VM med England på grund af en akillesskade, han pådrog sig i marts.

Han missede landskampspausen i marts og syv kampe for Gunners, men vendte tilbage og var med til at vinde Premier League-titlen for første gang i 22 år.

Saka startede Champions League-finalen, som Arsenal tabte til Paris Saint-Germain, men blev skiftet ud efter 54 minutter. Ved VM startede han kun tre af Englands otte kampe, men scorede et hattrick i sejren på 6-4 over Frankrig i kampen om tredjepladsen.

Angriberen havde også en operation for en hamstringskade, som han pådrog sig i december 2024. Skaden holdt ham væk i 101 dage i sæsonen 2024-25. Han var med i 49 kampe, da Arsenal vandt titlen sidste sæson, på trods af en sæson med mange afbrydelser. Ud over akillesskaden trak han sig i januar fra en kamp mod Leeds på grund af en hofteskade, han fik under opvarmningen, og et hamstringproblem holdt ham ude i cirka fire uger.

Spørgsmål om Sakas robusthed

At Saka har brug for opfølgende scanninger, og at han sandsynligvis er ude i op til otte uger, er et stort slag for Arteta og Arsenal.

Cheftræneren har de seneste uger talt om, hvordan spilleren har tilpasset sin position, så han i højere grad bliver en fast målscorer for klubben. Kantspilleren har scoret fire mål i 11 kampe denne sæson.

Nu er Saka blevet ramt af endnu en muskelskade, og der stilles spørgsmål ved, om han stadig har den robusthed, der gjorde ham til en fast mand på Arsenal-holdet.

Den 25-årige havde problemer med akilles, hofte og hamstring i den forgangne sæson, og han fik en operation for en hamstringskade i sæsonen før, som holdt ham ude i 101 dage.

Han fik også styret sin spilletid ved VM i sommer med England, og Arteta har erkendt, at Sakas robusthed og tilgængelighed „helt bestemt har været anderledes det seneste års tid“.

Arsenal forsøgte at hente en verdensklasseangriber for at styrke frontlinjen i sommer, men det lykkedes ikke. Klubben havde forgæves forsøgt at købe Vinicius Jr. og Julián Álvarez.

Klubben hentede dog den græske landsholdsspiller Christos Tzolis, men han er også skadet lige nu.

Det efterlader Arsenal med Noni Madueke, Eberechi Eze og den 16-årige Max Dowman som alternative muligheder på kanten.

Teenageren Dowman har fået begrænset spilletid denne sæson, men Arteta roste hans talent og evne til at påvirke kampene.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *