Seks legender, som Lamine Yamal kan overhale i antal assists i Champions League denne sæson

Lamine Yamal skriver sig ind i Champions League-historien i et imponerende tempo. Barcelona-angriberen har nu 13 assists i turneringen og kan overhale flere legender i løbet af denne sæson.

Med sine to assists mod Galatasaray tirsdag har Yamal allerede passeret Steven Gerrard, Eden Hazard og David Silva på den all-time assistliste i Champions League. Men hvem er de næste på listen? Her er seks navne, som han efter vores vurdering kan overhale i løbet af de kommende måneder.

David Beckham

Kun én assist mere, så er Yamal på niveau med Beckham på 14.

Beckham spillede mere end 100 kampe i Champions League for Manchester United, Real Madrid, AC Milan og PSG.

Der er dog et forbehold: Nogle kilder, blandt andet Transfermarkt, har et højere tal for Beckham, men på UEFA’s hjemmeside står der 13. Det er UEFA’s turnering, så vi tager deres ord for gode varer.

Andrea Pirlo

Næste mand på listen med 15 assists er Pirlo, en sand tryllekunstner af en midtbanespiller.

Pirlo vandt to gange Champions League med AC Milan og var desuden toere to gange, én gang med Milan og én gang med Juventus.

Ligesom Beckham kan han prale af mere end 100 Champions League-kampe. Yamal har for øjeblikket 35.

Marco Reus

Reus er et sjældent eksempel på moderne loyalitet og står også på 15 assists i Champions League, alle sammen fra tiden i Borussia Dortmund.

Han spillede 72 kampe i turneringen, før han tog til MLS, kort efter at han for anden gang blev toer.

Luis Figo

Når Yamal når 15, matcher han også Figo. Han gør dog nok klogt i ikke at kopiere portugiseren og hans beslutning om at forlade Barcelona til fordel for Real Madrid.

Figo vandt Ballon d’Or på sit højeste niveau, og det er det niveau, Yamal stræber efter.

Ligesom for Beckham findes der forskellige opgørelser over Figos Champions League-assists, og det samme gælder for de næste to navne på listen.

Thierry Henry

På 16 assists finder vi den tidligere Arsenal-, Monaco- og Barcelona-angriber Henry, som Yamal også kan overgå.

Vi tænker naturligvis mest på Henry som målscorer, men han var et offensivt talent, der kunne spille hvor som helst og gøre en forskel.

Det betød, at han var lige så tilbøjelig til at skabe chancer, som til at afslutte dem. Husk blot hans 20 assists i en enkelt Premier League-sæson.

Raúl

Raúl kunne engang stolt kalde sig Champions Leagues all-time topscorer, indtil Cristiano Ronaldo satte en ny rekord, der sandsynligvis holder for evigt.

Real Madrid-legenden var dog også god til at sætte medspillere op til mål: Det blev til 16 assists.

Det er et niveau, Yamal sagtens kan nå, selv om Raúls 71 mål foreløbig er uden for rækkevidde.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *