
Bayern Münchens cheftræner Vincent Kompany er udskrevet fra hospitalet og har det “godt”, efter at han kollapsede på klubbens træningsanlæg.
Den 40-årige Kompany blev kørt til hospitalet sidste fredag, efter at han blev syg, mens han så klubbens andethold træne.
Årsagen er blevet identificeret som meningeal irritation, en betændelse i den beskyttende hinde, der omgiver hjernen og rygmarven.
“Set i lyset af omstændighederne har han det godt,” sagde Max Eberl, klubbens sportslige direktør, til den tyske tv-station ARD onsdag.
“Han blev udskrevet fra hospitalet i dag. Det er den største og bedste nyhed for os alle.”
Ingen tidsplan for comeback
Der er endnu ikke fastsat en tidsplan for Kompanys tilbagevenden. Bayern meddelte lørdag, at det vil tage “uger, ikke dage”, før den tidligere Manchester City-forsvarer vender tilbage til coachbænken.
Den engelske assistenttræner Aaron Danks har overtaget opgaven i Kompanys fravær og stod bag en 3-1-sejr ude mod Freiburg søndag.
Kompany havde kæmpet med en virus i dagene op til kollapset og var fraværende fra nogle af holdets træningssessioner. Belgieren udeblev også fra en pressekonference før Bayerns Champions League-kamp mod Arsenal sidste tirsdag, men var efterfølgende på sidelinjen under kampen onsdag.
Eberl er optimistisk
“Det er en meningeal irritation, der forårsagede hændelsen fredag. Han vil nu hvile sig og tage medicin,” sagde Eberl, der talte før Bayerns pokalkamp mod Magdeburg.
“Jeg er meget sikker på, at han snart vil være tilbage på sidelinjen og fungere på 100 procent.”
Bayern er aktuelt tophold i Bundesligaen og møder lørdag titelrivalerne Borussia Dortmund.